Lázně Třeboň

Třeboňské lázeňství má za sebou velmi dlouhou tradici. Počátky bychom mohli hledat již v 15. století, kdy ve městě existovaly očistné lázně se službou holiče (lazebníka) a ranhojiče (felčara). Příjemnou léčebnou kůru si měšťané mohli dopřávat až do roku 1784, kdy byl provoz lázní ukončen. K obnovení lázeňské tradice došlo v roce 1861 z iniciativy místního porybného Václava Horáka, když byly vystavěny nové lázně na Zlaté stoce.

Důležitým mezníkem v rozvoji lázeňství na Třeboňsku se stal v roce 1883 počin Václava Hucka, uznávaného třeboňského učitele a kronikáře. Z důvodu nemoci jeho dcery Berty otevřel Hucek na Zlaté stoce další lázně, které po ní také pojmenoval. Nejnovější sanatorium Aurora pochází z roku 1975. Oba lázeňské komplexy přešly později do majetku města, Bertiny lázně jako první po roce 1989 a lázně Aurora pak v roce 1998. Ve vlastnictví města byla obě sanatoria následně investičně podpořena, zrekonstruována, zmodernizována a rozšířena. V roce 2007 získaly oba lázeňské komplexy certifikát kvality ISO9001:2000, který je nástrojem managementu kvality a důkazem splnění jakosti na evropské úrovni. Tento certifikát měřící kvalitu podniku bývá pravidelně každý rok obměňován, pokud zařízení stále splňuje stanovené podmínky.

Třeboňské lázeňství využívá především přírodní léčebný zdroj slatinu, která je získávána z rozsáhlých zdrojů rašeliny v blízkém okolí. Slatinná směs se připravuje z vysušené rašeliny smíchané s vodou a zahřáté na požadovanou teplotu okolo 38-39 °C a slouží k léčbě pohybového aparátu.

 
Mladší lázeňský komplex z roku 1975, který získal ocenění jako Nejlepší lázeňské místo v ČR pro rok 2011 při příležitosti vyhlašování nejlepších osobností a společností v lázeňství na Karlovarském Lázeňském... více
 
Bertiny lázně jsou umístěny nedaleko historického centra a kolem nich teče Zlatá stoka. Kapacita ubytování zahrnuje 186 lůžek v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Stravování je možné v restauraci... více